W czym pomaga psychodietetyk?
Jak wygląda psychodietetyka w praktyce? Wokół tego tematu zaczęły pojawiać się pewne kontrowersje. Zdarza się, że ktoś nazywa siebie psychodietetykiem, a okazuje się, że działa według starych schematów i jego praca kończy się na ułożeniu komuś jadłospisu. Tak być nie powinno. Masz prawo dowiedzieć się jak pracuje psychodieteyk, jakie metody wykorzystuje i jakie ma wykształcenie. Czym różni się psychodietetyk od dietetyka? Dowiedz się kim jest psychodietetyk, a przede wszystkim w czym powinien Ci pomóc. Zapraszam do lektury.
Psychodietetyk – kto to?
Kim jest psychodietetyk? Psychodietetyk to najczęściej osoba, która ukończyła kurs lub studia podyplomowe na kierunku psychodietetyka. Posiada więc wiedzę dotyczącą odpowiedniej diety i zdrowia, ale też wiedzę z zakresu psychologii. Czasem pojawia się też pytanie czy psychodietetyk to zawód? Poniekąd tak, choć trzeba przyznać, że podejście psychodietetyczne w Polsce jest dość młode i brakuje pewnych standardów pracy z pacjentem, czy też regulacji prawnych dotyczących tego zawodu. Co to oznacza w praktyce? Że każdy specjalista może pracować po swojemu i wykorzystywać różne metody.
Psychodietetyk psychodietetykowi nierówny. Dlatego zawsze podkreślam, że przed podjęciem współpracy warto dowiedzieć się szczegółowo jak dana osoba pracuje. Może się okazać, że te metody pracy nie będą Ci odpowiadać. Niezwykle ważna jest też relacja między specjalistą a podopiecznym, czyli przysłowiowa „chemia”.
Dietetyk czy psychodietetyk? Jaka jest różnica?
A więc czym różni się psychodietetyk od dietetyka? Dietetyk skupia się bardziej na redukcji masy ciała. Do dietetyka (najlepiej klinicznego) warto udać się, kiedy potrzebujesz dietoterapii, np. cierpisz na problemy układu trawiennego lub inne choroby wymagające specjalistycznej diety. Dietetyk może też ułożyć Ci jadłospis dopasowany do Twojej obniżonej kaloryczności po to, aby uzyskać efekt chudnięcia. Ale tu tkwi pewna pułapka. Często próba przestrzegania takiego gotowego jadłospisu kończy się efektem jojo.
Psychodietetyk kładzie nacisk na dotarcie do prawdziwych przyczyn Twoich problemów z odżywianiem. Nadmierne jedzenie najczęściej nie wynika z braku wiedzy dietetycznej. Przecież wiesz jak powinna wyglądać zdrowa dieta, albo możesz łatwo znaleźć wytyczne w internecie.
Przyczyną nadmiernego jedzenia będzie często problem, leżący zupełnie gdzie indziej. Może to być:
- brak umiejętności radzenia sobie z emocjami,
- brak zaufania do siebie i poszukiwanie perfekcyjnej diety,
- działanie w schemacie wszystko albo nic (albo jestem na diecie, albo „hulaj dusza, piekła nie ma“.
To tylko niektóre z problemów, które mogą być przyczyną nadmiernego jedzenia.
Komu pomaga psychodietetyk? M.in. osobom, które potrzebują odzyskać równowagę wszystkich dziedzin życia. Ze wsparciem psychodietetyka zgłębisz obszary, które mogą być dodatkową przyczyną problemów z jedzeniem. Mogą to być kwestie związane m.in.: z
- brakiem asertywności,
- niskim poczuciem własnej wartości,
- słabą odpornością na stres.
Niezadowolenie z ciała i relacja z jedzeniem
Dziś jedzenia jest pod dostatkiem, ale człowiek i tak często martwi się co i jak ma jeść. W mediach społecznościowych pełno jest szczupłych modelek, ale dawniej modne były przecież tzw. rubensowskie kształty. Lata 90. to z kolei wzorzec dość chłopięcej figury i “kościstej„ sylwetki. W tym obłędzie szuka się idealnego wzorca i łatwo jest się pogubić. Wygląd ludzkiej sylwetki kreowany przez media sprawia, że wiele osób próbuje się odchudzać przez restrykcyjne diety, a to prowadzi do efektu jojo i jeszcze większej nadwagi oraz wyrzutów sumienia i poczucia winy.
Relacja z jedzeniem to bardzo złożony temat i sama dieta nie będzie dla wielu ludzi żadnym rozwiązaniem. Próba przestrzegania gotowego jadłospisu może tylko pogłębić problemy związane z odżywianiem.
W mojej praktyce psychodietetycznej Szczęście od Kuchni stawiam na holistyczne podejście i bardzo zależy mi, aby pomóc Ci odkryć jak Twoja sytuacja wygląda za kulisami, od przysłowiowej kuchni. Bo z doświadczenia widzę, że nie da się podejść wyłącznie do zmiany nawyków żywieniowych, nie poruszając przy tym innych sfer życia.
Trwała zmiana na lepsze w kwestii jedzenia, rozpoczyna się od zrozumienia swoich myśli i emocji. Dobrze, jeśli najpierw to na spokojnie zauważysz i zrozumiesz oraz nauczysz się inaczej (niż przykładowo objadaniem się) reagować na trudne emocje.
Czy psychodietetyk ustala dietę?
Nie. Układanie odpowiednich diet czy jadłospisów jest bardziej zadaniem dietetyka lub dietetyka klinicznego. Misją psychodietetyka jest natomiast zgłębienie kwestii psychologicznych i pomoc pacjentowi w budowaniu dobrych, zdrowych relacji z jedzeniem. Bo zauważ, że są sytuacje, w których przecież bardzo dobrze znasz zasady prawidłowego odżywiania, ale po prostu z różnych przyczyn, choć bardzo się starasz, nie jesteś w stanie zastosować ich w praktyce.
Psychodietetyk. Czym się zajmuje?
Psychodietetyk. Czy warto go słuchać? Cóż, on podpowiada, co możesz zrobić, aby wyjść z zaburzeń odżywiania i wrócić do jedzenia intuicyjnego. Może Ci pomóc sprawić, że Twoje życie w końcu przestanie się kręcić wokół diet i skupiania się na wyglądzie.
Warto zdawać sobie sprawę, że restrykcyjne diety prowadzą często do napadowego objadania się. A to nie jest kwestia braku motywacji czy silnej woli, ale biologia (tzw. głód ekstremalny) lub silny nawyk (rozładowywanie napięcia przez jedzenie). Unikaj więc jak ognia psychodietetyków, którzy skupiają się tylko na rozpisywaniu diet. Zwłaszcza jeśli zmagasz się z jedzeniem emocjonalnym lub kompulsywnym objadaniem się. Pamiętaj, że zawsze masz prawo dowiedzieć się, w jaki sposób pracuje dany specjalista. Nie bój się pytać jakie metody stosuje i jakie ma dokładnie wykształcenie.
Jak wygląda wizyta u psychodietetyka?
Wizyta u psychodietetyka to rozmowa, dialog. O co pyta psychodietetyk? M.in. o relacje z jedzeniem i nawyki żywieniowe. Na podstawie wywiadu z pacjentem poznaje jego uwarunkowania psychologiczne. To pacjent zna swoje myśli i emocje. Psychodietetyk, zadając odpowiednie pytania, pomaga odkryć wewnętrzne schematy pacjenta, które prowadzą do nadmiernego jedzenia. Psychodietetyk tak prowadzi rozmowę, aby pomóc odkryć pacjentowi co jest wyzwalaczem. Co sprawia, że sięga po kolejną czekoladkę. Może się okazać na przykład, że jedzenie jest sposobem na nudę, albo pomaga w ukojeniu trudnych emocji (smutek, złość). Pomaga w tym narzędzie, jakim jest dzienniczek samoobserwacji (dowiedz się więcej i pobierz bezpłatnie dzienniczek samoobserwacji).
Znając wyzwalacze, psychodietetyk pomaga pacjentowi znaleźć inne strategie na to, aby poradzić sobie w sytuacji, gdy taki wyzwalacz pojawi się po raz kolejny. Przykładowo psychodietetyk będzie wspierał pacjenta w odnalezieniu odpowiedzi na pytanie jak można inaczej zareagować, kiedy po raz kolejny pacjent doświadczy smutku, czy złości.
Jak długo trwa i ile kosztuje wizyta u psychodietetyka?
Częstotliwość spotkań i odstęp pomiędzy wizytami zależy od indywidualnych potrzeb osoby, która trafia do gabinetu psychodietetyka. Zwykle jednak konsultacje psychodietetyczne odbywają się co tydzień lub dwa tygodnie. U mnie jedno spotkanie online trwa 60 minut. Pomiędzy spotkaniami psychodietetycznymi pacjent otrzymuje dodatkowe materiały, które wspierają cały proces (np. karty pracy, nagrane wykłady) oraz prowadzi automonitoring, czyli zauważa i zapisuje myśli, emocje, sytuacje, jakie towarzyszą nadmiernemu jedzeniu.
A ile kosztuje wizyta u psychodietetyka? Jedno spotkanie kosztuje 150 złotych. Przy dłuższej współpracy możliwe są rabaty.
Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?
- Gdy czujesz, że cierpisz z powodu nadwagi.
- Jeśli męczy Cię już ciągłe rozpoczynanie „diety-cud“ od nowa.
- Gdy czujesz zmęczenie i zagubienie na myśl o tych wszystkich detoksach, postach, głodówkach czy unikaniu słodyczy i różnych grup produktowych.
- Jeśli każdego dnia zmagasz się ze złymi nawykami żywieniowymi.
- Gdy nie akceptujesz swojego ciała i wyglądu.
- Jeżeli zajadasz stres i wszelkie problemy, które pojawiają się w Twoim życiu.
- Jeśli cierpisz na zaburzenia odżywiania (np. napadowe objadanie się, zajadanie emocji).
Jeśli czujesz, że tak właśnie jest i w Twoim przypadku – zgłoś się do psychodietetyka. Pamiętaj jednak, że psychodietetyk nie będzie Cię do niczego zmuszał i nie wykona pracy za Ciebie, ale nakieruje Cię na odpowiednią drogę. Pozwoli Ci zrozumieć pewne czynniki i zaproponuje metody i techniki pracy, które dadzą Ci szansę wprowadzenia zmian nawyków żywieniowych na stałe, a nie tylko na okres diety. W razie pytań, nie bój się ich zadać. Jestem tu dla Ciebie i zapraszam do kontaktu.
Podcast
Posłuchaj też odcinka podcastu, w którym opowiadam szczegółowo o tym, jak wygląda wizyta u psychodietetyka i kiedy warto z niej skorzystać.
Bezpłatny e-book!
Pobierz bezpłatny e-book
Odbierz e-book!
7 przekonań, przez które nie możesz schudnąć!
Thank you!
You have successfully joined our subscriber list.
Dzienniczek samoobserwacji
Bezpłatny webinar!
Z tego webinaru dowiesz się między innymi:
- skąd się bierze niezadowolenie z ciała?
- na czym polega błędne koło odchudzania?
- dlaczego diety tak naprawdę nie działają?!
- jak schudnąć trwale i dlaczego deficyt kaloryczny nie jest najważniejszy?
- jak zapobiegać napadom przejadania się?
- ile jeść posiłków?
- czym jest dieta w stylu OPSS?
- które aspekty psychologiczne mogą przeszkadzać w trwałym odchudzaniu?
Jako psychodietetyk webinar szczególnie polecam wszystkim osobom, które mają poczucia bycia wiecznie na diecie. Poruszam tutaj wiele wątków, które pozwolą Ci spojrzeć inaczej na skuteczne odchudzanie. Dowiesz się, że klasyczne odchudzanie z pomocą jadłospisów nie działa. Podpowiem też, jak zacząć prawdziwe, trwałe odchudzanie.
Odbierz bezpłatnie dostęp do webinaru!
Po zapisie natychmiast otrzymasz link do webinaru oraz prezentację w formacie PDF!
Jeszcze tylko jeden mały krok, aby otrzymać link do webinaru!
Sprawdź swoją skrzynkę
i POTWIERDŹ ZAPIS.
Szukaj w zakładkach newsletter, oferty, sprawdź również SPAM.
Jeśli nie znajdziesz emaila, napisz do mnie biuro@szczescieodkuchni.pl