fbpx

Dlaczego diety nie działają?

DLACZEGO DIETY NIE DZIAŁAJĄ

Dlaczego diety nie działają?

Prawdopodobnie masz za sobą wiele rodzajów diet, które okazały się nieskuteczne. A może cudownie schudłaś, ale spotkał Cię efekt jojo? Tak jak moją klientkę, która schudła aż 30 kg, ale zaraz potem przytyła 34 kg i po tym doświadczeniu zgłosiła się do mnie po pomoc. Dlaczego tak się dzieje?

Diety nie działają, a do tego mogą szkodzić!

Dietetycy biją na alarm: monodiety bazujące na jednej grupie produktów (np. niemal wyłącznie na produktach zawierających białko, jak dieta Dukana) są wręcz szkodliwe. Krótkoterminowe, nastawione na szybkie zrzucenie wagi, zwykle z uszczerbkiem dla ciała i poczucia wartości. Podejście zero jedynkowe (jestem na diecie, więc mam listę wykluczonych produktów) tak naprawdę wpędzi Cię tylko we frustrację i zmęczenie. Dodatkowo sprawi, że szybko zrezygnujesz z diety i zaczniesz objadać się dokładnie tym, czego wcześniej sobie zakazywałaś.

Być może borykasz się teraz z nadwagą wynikającą w intensywnego trybu życia: praca, szybkie jedzenie czegokolwiek, przemęczenie. Byłam w tym miejscu, gdy pracowałam w korporacji.

Jest też możliwe, że wydałaś sporo pieniędzy na drogich trenerów, e-booki i poradniki żywieniowe. Sporo wiesz o piramidach, indeksach glikemicznych, wartościach odżywczych. A jednak nie jesteś szczupła w zdrowy sposób. Twoje ciało się zmieniło.

Dlaczego diety nie działają i co z tym zrobić?

Wiele osób w pogoni za szybkim efektem, zbyt drastycznie ogranicza kalorie, przez co organizm zaczyna ze zwiększoną intensywnością magazynować tkankę tłuszczową. Do problemów z utrzymaniem wagi mogą się przyczyniać choroby, np:

  • insulinooporność
  • niedoczynność tarczycy
  • problemy hormonalne

Odchudzaniu nie pomagają też nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Wiesz o tym doskonale i masz w związku z tym poczucie zażenowania i wstydu? Może podjadasz wieczorem? skubiesz wiele chrupaków ot tak z nudów? Nie tylko Ty tak masz!

diety nie działają to nie jest twoja wina

Dieta nie działa? To nie jest Twoja wina!

Odchudzanie nie jest proste. Słynne „jedz mniej, ruszaj się więcej” nie ma prawa zadziałać na dłuższą metę. Temat odchudzania jest zbyt skomplikowany, aby jego rozwiązanie można było zamknąć w tym jednym zdaniu.

Przykładowo jedna z moich klientek odkryła, że jej ogromna chęć jedzenia wiązała się z tym, że nie otrzymała wystarczająco dużo znaków potwierdzających, że jest ważna, wartościowa taka, jaka jest. Nie zbudowała tzw. „pierwotnego zaufania”. To są rzeczy, o których często nawet nie pamiętamy, bo te wspomnienia z dzieciństwa zakodowane są głęboko w naszej podświadomości. A potem jedzeniem próbujemy zapełnić poczucie pustki, ukoić smutek lub powstrzymać złość.

Zastanawiasz się jak było u Ciebie? Nie musiałaś mieć dysfunkcyjnej czy patologicznej rodziny, aby taki schemat działania (zajadanie emocji) wykształcić. Wiele z nas działa w oparciu o takie schematy, nie zdając sobie z tego sprawy. Przez wiele lat musiałyśmy przecież spełniać czyjeś oczekiwania i byłyśmy poddawane nieustannie ocenie i krytyce. Przypomnij sobie chociażby system ocen już w szkole podstawowej. Wiele z nas też otrzymywało pocieszenie w formie słodyczy. Dla wielu z nas czekolada była namiastką radości i miłości.

Skuteczna dieta to praca z ciałem i psychiką. To też wiesz, tylko ciągle się zastanawiasz, jak trafić na kogoś sprawdzonego, bo nie chcesz już tracić energii na przypadkowe osoby lub pseudo-doradców.

w czym pomaga psychodietetyk

Psychodietetyk nie oznacza kozetki. Oznacza mądre poprowadzenie.

Wspieram kobiety takie jak Ty w mądrym odchudzaniu. Wiele moich podopiecznych obwinia się za niepowodzenia w odchudzaniu, bo dotychczas próbowały chudnąć za pomocą jadłospisów i ograniczeń dietetycznych. Robią to teraz w zupełnie inny sposób! Gdy zaczniesz chudnąć zadbamy, by utrzymać wagę w fazie stabilizującej.

Spotkaj się ze mną i sprawdź, czy pasuje Ci moje podejście.

Pracuję holistycznie: zaopiekuję się Tobą, pomogę zidentyfikować i zmienić szkodliwe przekonania, popracujemy nad poczuciem pewności siebie czy asertywnością.

Pomogę Ci oczywiście również we wszelkich tematach żywieniowych. Podpowiem jaki sposób odżywiania będzie najlepszy dla Ciebie i jak to wszystko ogarnąć. Nie dostaniesz gotowego jadłospisu, ale wskazówki i porady jak dopasować jedzenie do Ciebie – Twojego rozkładu dnia, stylu życia, kubków smakowych. Dowiesz się też w jaki sposób włączać do codziennej diety Twoje ulubione produkty, aby Twoja dieta była odżywcza, prosta, smaczna i sycąca! W czasie odchudzania nie możesz być głodna! Nikt na takiej „diecie” nie dałby rady wytrwać na dłuższą metę. Nauczysz się tak komponować posiłki, abyś była najedzona na długo. To mit, że chudniesz, kiedy odczuwasz głód.

Współpraca psychodietetyczna to cykl spotkań online. Spotkania odbywają się początkowo co tydzień, a później co 2 tygodnie. W międzyczasie otrzymujesz ode mnie różne ćwiczenia, praktyczne wskazówki, materiały do objerzenia. Pracę z każdą z podopiecznych prowadzę indywidualnie, w zależności od tego czego dana osoba akurat potrzebuje. To jest proces szyty na miarę!

Co dadzą Ci konsultacje psychodietetyczne?

Dzięki konsultacjom psychodietetycznym:

  • nauczysz się innych sposobów radzenia sobie z emocjami niż jedzenie/niedojadanie
  • poznasz różne narzędzia i techniki, które pomogą Ci odzyskać pewność siebie i mądre podejście do jedzenia
  • nauczysz się komponować posiłki, po których nie będziesz głodna
  • nauczysz się włączać z umiarem Twoje ulubione przekąski i radzić sobie z zachciankami
  • odzyskasz swoją silną wolę i z sukcesem wdrożysz nowe, zdrowsze nawyki
  • schudniesz intuicyjnie – i ja Ci w tym pomogę.

Sprawdź bezpłatnie, czy to coś dla Ciebie?

Wiem, że po tylu latach prób możesz podchodzić z nieufnością do nowych metod. Dlatego zanim zdecydujesz się na cykl spotkań, sprawdź bezpłatnie, czy to coś dla Ciebie. 

Umów się na 30-mimutową bezpłatną konsultację wstępną.

To spotkanie online, w trakcie którego porozmawiamy, poznamy się, odpowiem na Twoje pytania. To spotkanie pozwoli Ci podjąć decyzję, czy konsultacje psychodietetyczne będą dla Ciebie pomocne.

Agata Jasińska psychodietetyk (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU