fbpx

Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyk Diet Coach Agata Jasińska Szczęście od kuchni Kurs Intuicyjnego Odchudzania

Czy psychodietetyk układa diety?

Czym jest psychodietetyka? Jak psychodietetyk pomaga i czym różni się od dietetyka? Wiele osób dziś zadaje sobie te pytania. Wiele osób poznało smak rozczarowania po próbie odchudzania z zastosowaniem diet i jadłospisów. Zacznijmy więc od pytania – czy psychodietetyk układa diety? Zapewne to zależy. Ja jako psychodietetyk diet nie układam. I dziś wyjaśnię Ci dlaczego.

Standardowe podejście do odchudzania

Psychodietetyka to dość młoda dziedzina. Jeśli myślimy o odchudzaniu, to najczęściej w pierwszej kolejności pojawia się skojarzenie – dieta i dietetyk.

Pragnąc schudnąć ludzie najczęściej wybierają jedną z dwóch ścieżek:

  • Sami szukają diety odchudzającej i próbują wdrażać ją po to, aby szybko schudnąć (często są to diety zbyt nisko kaloryczne i niedoborowe)
  • Szukają wsparcia u dietetyka, który na podstawie wywiadu i preferencji klienta przygotowuje plan żywieniowy, czyli tzw. jadłospis. Zadaniem klienta jest przestrzegać jadłospisu, co prowadzi oczywiście do chudnięcia.

Podejście oparte o diety nie działa

Badania pokazują, że trudno jest ludziom wytrwać na diecie, nawet jeśli jest to idealnie dopasowany do nas  plan żywieniowy ułożony przez najlepszego specjalistę.

Część osób porzuca dietę po bardzo krótkim czasie. Inni zaciskają pasa, trwają w przestrzeganiu rozpiski dietetycznej i chudną. Niestety w momencie uzyskania optymalnej wagi wracają do starych nawyków, co powoduje efekt jojo i odzyskanie utraconych kilogramów.

Każda taka nieudana próba powoduje, że tracimy poczucie sprawczości i wiarę we własne możliwości. Winę za niepowodzenie przyjmujemy na siebie, bo przecież dieta działa, a porażka wynika wyłącznie z braku naszej silnej woli.

A gdybym tak powiedziała Ci, że jesteś w gronie 95% osób, które wracają po dietach do wagi sprzed odchudzania. Nadal uważasz, że coś jest z Tobą nie tak? Czy uważasz, że aż 95% osób nie potrafi korzystać z diet i że to ich wina?

Prawda jest inna. Powszechna metoda odchudzania, poprzez stosowanie sztywnych diet, po prostu nie ma prawa zadziałać. To jest wbrew psychologicznym procesom, jakie są niezbędne do wprowadzenia trwałej zmiany.

Czym psychodietetyka różni się od dietetyki?

Cieszy fakt, że coraz więcej osób ma tego świadomość i szuka innych dróg do odzyskania zdrowia, sylwetki i energii życiowej.

Taką drogą jest podejście psychodietetyczne, które uwzględnia także czynniki psychologiczne. Dopiero  takie całościowe działanie daje najlepsze efekty i trwałą zmianę.

Psychodietetyka łączy zatem wiedzę dotyczącą zdrowego odżywiania z wiedzą psychologiczną. W takim podejściu praca z polega nie tylko na edukacji w zakresie komponowania posiłków, ich kaloryczności, czy aktywności fizycznej ale także na pomocy we wdrażaniu zaleconych zmian w życie.

Moje wsparcie jako psychodietetyka, który nie układa diet

Ja pracuję głównie z kobietami. Jako psychodietetyk nie układam diet. Zaczynamy przede wszystkim od wspólnego poszukania przyczyn nadwagi i staramy się je wyeliminować działając u źródła.

Uczę, w jaki sposób poradzić sobie z jedzeniem emocjonalnym, jak odnaleźć prawdziwą motywację i wzmacniać silną wolę.

Zrozumienie psychologicznych aspektów to fundament, na którym potem budujemy plan zdrowej i skutecznej zmiany nawyków żywieniowych.

W czasie procesu dzielę się wiedzą z zakresu dietetycznego. Dowiesz się jak skomponować posiłek, aby był sycący, jak planować i zorganizować sobie czas na zakupy i gotowanie, czy liczyć kalorie, czy nie liczyć? Otrzymasz także eBook „Przepisy dla Zabieganych”, który zawiera zestaw szybkich, odżywczych i smacznych inspiracji kulinarnych.

Na czym polega skuteczne odchudzanie?

Skuteczne odchudzanie to tak naprawdę zmiana stylu życia na taki, który będzie wystarczająco dobry. Chodzi o to, abyś wybierała produkty zdrowe i odżywcze w odpowiednich ilościach, ale potrafiła jednocześnie z umiarem włączyć do diety produkty powszechnie uważane za zakazane. Zjedzenie od czasu do czasu produktów rekreacyjnych, , np. kawałka ciasta, czy pizzy może być elementem zdrowej, zrównoważonej diety. Diety rozumianej jako sposób odżywiania, a nie narzucony jadłospis.

Bo zdrowy styl życia daleki jest od stylu idealnego. Tu nie chodzi o perfekcjonizm. Zdrowe odżywianie nie oznacza jedzenia tylko zdrowych produktów. Oznacza balansowanie pomiędzy wybieraniem odżywczych i sycących produktów, a czerpaniem przyjemności z jedzenia i realizacją zachcianek.

Agata Jasińska psychodietetyk (1)

Zapraszam do współpracy

W procesie zmiany działamy krok po kroku. W zależności od zidentyfikowanych przyczyn współpraca z każdą klientką wygląda trochę inaczej. Zwykle początkowo spotykamy się co tydzień, a później zmniejszamy częstotliwość spotkań do jednego lub dwóch w miesiącu.

Moje wsparcie psychodietetyczne jest mocno dopasowane do każdej osoby, z którą pracuję. Jestem również certyfikowanym coachem oraz korzystam z technik Dialogu Motywującego i Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (TSR). Dlatego nie ma dwóch takich samych procesów.

To wszystko sprawia, że moje klientki czują się wysłuchane, zrozumiane i łatwiej im znaleźć najlepszą DLA SIEBIE metodę na trwałą zmianę nawyków żywieniowych. Stopniowo, łagodnie, ale też konsekwentnie.

A efekt wiadomo – przy okazji znikają boczki (prawie jak w reklamie specyfiku na wątrobę, tylko tutaj to nie żart 😃)

Jeśli takie podejście jest Ci bliskie i chcesz wyrwać się z pułapki wiecznych diet, zapraszam do umówienia się na pierwszą konsultację. Sprawdzisz, czy jest chemia i czy to jest coś dla Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU