fbpx

Odchudzanie bez liczenia kalorii

odchudzanie_bez_liczenia_kalorii

Zastanawiasz się, czy odchudzanie bez liczenia kalorii jest możliwe? Sprawdź, co pozwoli osiągnąć sukces w odchudzaniu bez ciągłego skupiania się na wyliczaniu kalorii zawartych w pożywieniu. Nie ma w tym nic złego, jednak z czasem staje się to bardzo męczące i zwyczajnie niepotrzebne. Lepiej postawić na jedzenie intuicyjne. Jeśli interesuje Cię chudnięcie bez liczenia kalorii, zapraszam Cię do zapoznania się ze sprawdzonymi strategiami, które są bardzo ważne i niezwykle pomocne w odchudzaniu. Wszystko znajdziesz w poniższym wpisie.

Czy wystarczy liczyć kalorie, żeby schudnąć?

Nie. Liczenie kalorii jest tak naprawdę na dłuższą metę uciążliwe i niepotrzebne. Ktoś kiedyś powiedział: Pewna kobieta ciągle liczyła kalorie, lecz po wejściu na wagę nie wpadała w euforię. 🙂 Liczenie kalorii nie daje Ci żadnej gwarancji, ponieważ w tym procesie jest wiele niewiadomych i zmiennych, które nie zależą od Ciebie.

Nie musisz skrupulatnie liczyć każdej kalorii ani być na rozpisanej diecie, aby chudnąć. O wiele lepiej wdrażać zdrowsze nawyki żywieniowe bez liczenia kalorii i zacząć jeść po prostu intuicyjnie. Jak to zrobić? Czytaj dalej.

Odchudzanie a liczenie kalorii

Kalorie, które są zawarte w jedzeniu, dostarczają Ci każdego dnia energii w postaci ciepła. Właśnie dzięki temu ciało może odpowiednio funkcjonować. Przechowuje ono i spala kalorie, niczym paliwo. Wprawdzie na samym początku, gdy podejmujesz decyzję o zmianie i chcesz bardziej świadomie sięgać po posiłki, to liczenie kalorii może być dla Ciebie pomocne (np. przez pierwsze dwa tygodnie, aby zwiększyć samoświadomość). Później jednak lepiej porzucić tę praktykę, ponieważ zabiera ona Twój cenny czas, energię.

Sprawdzoną strategią jest liczenie kalorii tylko na początku drogi i dopasowanie porcji do własnego zapotrzebowania kalorycznego. A gdy już uzyskasz efekty (Twoja waga zacznie spadać w optymalnym tempie), to zaczynasz jeść intuicyjnie i stawiasz na odchudzanie bez liczenia kalorii.

Odchudzanie bez liczenia kalorii z psychodietetykiem gdzie liczyć kalorie

Gdzie liczyć kalorie?

W sieci znajdziesz mnóstwo aplikacji, z pomocą których oszacujesz kalorie i wartości odżywcze danego produktu czy posiłku. Przykładowe aplikacje to m.in.:

 • Fitatu,
 • MyFitnessPal,
 • FatSecret.

Dodatkowo możesz korzystać z przydatnych stron:

 • Strona ilewazy.pl,
 • kalkulatorkalorii.net,
 • tabele-kalorii.pl.

Gdy zależy Ci, aby schudnąć, niezwykle ważna jest jeszcze m.in. jakość tych kalorii (czyli odżywczość diety). A jeśli brakuje Ci pomysłów na posiłki, to koniecznie wypróbuj e-book „Odżywcze posiłki dla zabieganych”. Są tam aż 44 przepisy na szybkie dania.

Odchudzanie bez liczenia kalorii?

Czy da się schudnąć bez liczenia kcal? Oczywiście, jeśli tylko zrozumiesz, że trwałe odchudzanie to nie jednorazowy epizod, tylko zmiana stylu życia. Odchudzanie bez liczenia kalorii jest skuteczne, gdy skupisz się na tym, aby wyeliminować źródłowe przyczyny (jedzenie emocjonalne, zajadanie stresu czy brak uważności) i zaczniesz mądrze budować nawyki wspierające Twój zdrowy styl życia.

Sprawdź też wpisy: jak przestać jeść pod wpływem emocji oraz kompulsywne objadanie się nie jest brakiem silnej woli.

Aby skuteczne chudnięcie bez liczenia kalorii było możliwe, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Należą do nich:

 • Zaczynanie od małych kroków.
 • Skupianie się na budowaniu lepszych nawyków.
 • Nie dzielenia jedzenia na dozwolone i zakazane.
 • Zadbanie o sen i relaks.
 • Uprawianie aktywności fizycznej, którą lubisz.
 • Nieograniczanie za mocno kalorii.
 • Pamiętanie o odpowiednim nawodnieniu organizmu.
 • Dbałość o sytość i regularność posiłków.

Nie bez znaczenia pozostaje tu także kwestia motywacji i samokontroli w odchudzaniu.

Odchudzanie bez liczenia kalorii z psychodietetykiem jedzenie intuicyjne

Najlepsza „dieta” bez liczenia kalorii to jedzenie intuicyjne

Jak schudnąć bez diety i liczenia kalorii? Wybrać kierowanie się w jedzeniu własną intuicją. Aby zacząć jeść intuicyjnie, słuchaj swojego głodu. To informacja, która ma Cię skłonić do jedzenia. Gdy czujesz głód – zjedz coś i nie przejmuj się, że nie minęło kilka godzin przerwy między posiłkami lub jest już wieczór. Po prostu zjedz, aby nie kłaść się do łóżka z głośnym burczeniem w brzuchu. Zwróć też uwagę na moment, w którym zaczynasz czuć się najedzona. Gdy jesz, jedz uważnie. Zadaj sobie pytanie: czy to jest smaczne? Czy czuję się już syta?

Ważna uwaga: rozpoznawanie własnego głodu i uczucia sytości może być zaburzone w momencie, gdy chorujesz na zaburzenia odżywiania. Musisz zdawać sobie sprawę, że w czasie długotrwałego odchudzania, tłumienia głodu, głodzenia się i przejadania – rozpoznaje się tylko skrajne sygnały z ciała (tj. pustka w żołądku i przejedzenie). Lekki głód czy sytość mogą być zbyt subtelne, aby je wyłapać. Gdy sygnały były długo spychane na dalszy plan, to rozpoznawanie ich na nowo zajmuje trochę czasu.

Aby schudnąć bez liczenia kalorii, najpierw należy naprawić relacje z jedzeniem i poukładać kwestie psychologiczne. Tym właśnie zajmuję się często podczas konsultacji 1:1. O tym jak schudnąć bez diety i liczenia kalorii uczę też w moim kursie online (Odchudzanie od kuchni).

Ostatecznie to od Ciebie i Twoich potrzeb zależy, czy wybierzesz odchudzanie bez liczenia kalorii. Najważniejsze jednak, aby nie wpaść w obsesję i pułapkę ciągłego przeliczania kaloryczności. Są lepsze sposoby, które każdego dnia objaśniam krok po kroku moim podopiecznym podczas konsultacji psychodietetycznych. Czujesz, że chcesz porozmawiać o Twoim problemie? Odezwij się do mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU