fbpx

Odkryj prawdziwą motywację w 6 prostych krokach!

Czy próbowałaś kiedyś motywować siebie lub innych poprzez zastraszanie lub pokazywanie negatywnych konsekwencji? A może ktoś próbował Ciebie zachęcić do zmiany w taki sposób? Słyszałaś na przykład, że musisz schudnąć, bo inaczej czekają Cię choroby. Może pamiętasz „zachętę” do wysiłków przy odrabianiu pracy domowej  w stylu „jak będziesz się tak źle się uczyć, będziesz kopać rowy”. Może rodzina zachęca Cię do rzucenia palenia, podsuwając artykuły o jego szkodliwości. Czy takie motywowanie skłania Cię do zmian?

Jeśli powiesz innym co powinni zrobić i dasz im jeszcze parę rad, w jaki sposób zmianę wprowadzić, istnieje duża szansa, że nie zrobią tego. Zamiast zmiany, pojawi się opór. To zjawisko całkowicie naturalne. W jaki sposób zatem motywować skutecznie siebie lub innych do zmiany?

Motywacja – odnajdź swoje prawdziwe DLACZEGO

Na temat motywacji napisano już wiele książek. Żadna mnie do końca nie przekonała. Dziś chciałabym podzielić się z Tobą metodą motywacji błyskawicznej, ponieważ jej autor proponuje zupełnie inne podejście. Według tej metody ważne jest nie tylko CO chcemy zrobić, ale też DLACZEGO chcemy to zmienić? Chodzi o to, że bardziej zależy nam na wprowadzaniu tych zmian, które chcemy wdrożyć z własnych pobudek, aniżeli takich jakie ktoś nam narzuca, chociażby były jak najbardziej racjonalne.

Jeśli chcesz wprowadzić zmiany w swoim życiu zastanów się, jaki wewnętrzny dialog ze sobą prowadzisz. Czy wyrzucasz sobie „Ty gruba klusko, musisz do wakacji zgubić 20 kg, inaczej jak Ty się ludziom na oczy pokażesz”? Jeśli tak rozmawiasz ze sobą, to narzucasz sobie zmiany siłą, a to rodzi opór.

Dlatego autor podejścia „Motywacja błyskawiczna. Metoda sześciu kroków” proponuje zamienić słowo MUSZĘ na DLACZEGO CHCĘ. Autor książki i twórca tej metody, Dr Michael Pantalon,   jest naukowcem na Uniwersytecie Yale i jednocześnie praktykiem terapeutą. Metoda opracowana przez niego i szczegółowo przedstawiona w książce jest potwierdzona naukowo ale też sprawdzona w trakcie jego praktyki terapeutycznej.

Okazuje się, że kluczowe jest uświadomienie sobie nie tylko tego, co chcemy zmienić ale też dlaczego to dla nas ważne. I tu tkwi klucz sukcesu – dojście do najgłębszych wartości, dla których decydujemy się podjąć wysiłek zmiany. Zbyt często mocno skupiamy się na tym CO i JAK chcemy zmienić, a zbyt mało zastanawiamy się DLACZEGO akurat to.

Motywacja błyskawiczna – ćwiczenie

Metodę motywacji błyskawicznej możemy zastosować do innych osób ale również do siebie, a zatem proponuję Ci dziś krótkie ćwiczenie, aby sprawdzić metodę w praktyce. Według autora metody wystarczy 7 minut, aby dotrzeć do źródeł prawdziwej, wewnętrznej motywacji i uświadomić sobie, dlaczego coś jest dla Ciebie ważne.

Punktem wyjścia jest określenie celu. To powinna być całkowicie Twoja decyzja. Nikt nie może zmusić Cię do zrobienia czegokolwiek wbrew Tobie. Ludzie robią tylko te rzeczy, które sami chcą robić. Dlatego pomyśl co chciałabyś zmienić i następnie zadaj sobie 6 poniższych pytań. Daj sobie czas na udzielenie odpowiedzi.

1. Dlaczego mogłabym dokonać zmiany? Dlaczego chciałabym / mogłabym  to zmienić?

Wracając do naszego przykładu wyżej możesz zapytać siebie „Dlaczego mogłabym chcieć schudnąć 20 kg”?

2. W jakim stopniu jesteś gotowa na zmianę? Oceń w skali 1-10, gdzie 1 oznacza całkowitą niegotowość, a 10 pełną gotowość.

3. Dlaczego nie wybrałaś mniejszej liczby? (a jeśli wskazałaś 1 zapytaj co musiałoby się wydarzyć, aby 1 zmieniło się w 2)

4. Wyobraź sobie, że nastąpiła zmiana. Jakie byłyby jej pozytywne skutki?

5. Dlaczego te skutki są dla Ciebie ważne?

To pytanie jest kluczowe, gdyż pogłębione umożliwi Ci dotarcie do Twoich osobistych motywacji. Zadaj je sobie najmniej 5 razy. Przykładowo jeśli pierwsza odpowiedź na pytanie dlaczego schudnięcie 20 kg jest dla Ciebie ważne to będzie „będę zdrowsza”, zadaj sobie kolejne pytanie „a dlaczego ważne jest dla mnie zdrowie”, itd. Celem jest uzyskanie bardzo osobistej, głębokiej motywacji, płynącej z Twojego wnętrza. Czegoś, co jest tylko Twoje i dlaczego warto wg Ciebie podjąć wysiłek i wprowadzić zmianę, dzięki której uzyskasz efekt np. zrzucenia 20 kg.

6. Jaki jest pierwszy krok, jeśli takowy istnieje.

Znasz już cel, znasz już odpowiedź na pytanie dlaczego chcesz ten cel osiągnąć. Teraz zastanów się nad planem realizacji tego celu i pierwszym krokiem, jaki chcesz podjąć. Istnieje duża szansa, że po uświadomieniu sobie głębokich i osobistych motywatorów dla Twojej zmiany, łatwiej będzie zdobyć się na wysiłek, aby taką zmianę wprowadzić. Bo wiesz już, o co tak naprawdę idzie gra.

Powodzenia we wprowadzaniu ważnych dla Ciebie zmian.

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU