fbpx

Jak wyjść z błędnego koła odchudzania?

Wyjdź z błędnego koła odchudzania psychodietetyk

Jak wyjść z błędnego koła odchudzania?

Wpadanie w błędne koło odchudzania wynika często z niezadowolenia z wyglądu swojego ciała i modę na diety, które podobno mogą zdziałać cuda, a tak naprawdę co robią? Prowadzą do tycia. Sięganie po kolejne restrykcyjne diety to najczęstsze błędy w odchudzaniu. Czujesz, że nadszedł Twój czas, aby raz na zawsze to przerwać? Dobrze trafiłaś. Z tego artykułu dowiesz się, jak w mądry i skuteczny sposób pozbyć się kilogramów.

Co blokuje odchudzanie?

Błędne koło odchudzania to stan ciągłego bycia na diecie, która jest przerywana z powodu braku sił, aby wytrwać w zakazach i nakazach żywieniowych. Doprowadza to do spadku energii i złego nastroju. Taki cykl może przeciągać się miesiącami, a nawet latami. Jak to wygląda w praktyce?

Jestem niezadowolona ze swojego ciała. Po prostu źle się czuję ze swoją wagą. Słyszałam od koleżanki o mega skutecznej diecie. Od razu wprowadziłam ją w życie. Jednak po kilku dniach jej stosowania dopadło mnie zmęczenie, byłam rozdrażniona i ciągle rozmyślałam o jedzeniu! Żeby trochę poprawić sobie humor, pozwoliłam sobie na kilka odstępstw od tej diety, a czasami łapałam się na tym, że objadam się słodyczami. Mocno podkopało to moją wiarę we własną skuteczność i silną wolę. Nawet nie wiem, kiedy zrezygnowałam ze zdrowego odżywiania i po wejściu na wagę okazało się, że znów przybyło mi kilogramów. I tak cała historia zaczęła się od nowa.

Tak w skrócie prezentuje się cykl błędnego koła odchudzania. Nie martw się, bo nie jesteś w tym wszystkim sama. Z podobnym problemem zmaga się dzisiaj bardzo wielu ludzi. Ciekawe wnioski na temat tego, jak działa ludzki organizm, gdy regularnie zaczyna się mu dostarczać zbyt mało kalorii, niż człowiek potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, przeczytasz we wpisie o kompulsywnym objadaniu się (Wielki Eksperyment Głodowy). To dlatego, gdy jesteś na restrykcyjnej, niskokalorycznej diecie, nie możesz przestać myśleć o jedzeniu. To nie z Tobą coś jest nie tak. To diety nie działają.

Błędne koło odchudzania psychodietetyk

Co najlepiej odchudza? Na pewno nie diety

Zależy mi, abyś uświadomiła sobie teraz bardzo ważną rzecz: diety tak naprawdę prowadzą do tycia. Wiele pacjentek, którym pomagam w gabinecie psychodietetycznym Szczęście od Kuchni – przyznaje, że po takich okresach odchudzania chciałyby mieć wagę taką, jaką miały w momencie podjęcia decyzji o przejściu na dietę! Czyli zobacz – coś, co miało im w teorii pomóc zrzucić zbędne kilogramy, sprawiło, że jeszcze ich przybyło! Jeśli coś ewidentnie nie działa, to trzeba podjąć radykalne kroki i zrobić coś innego. Zamiast więc „od jutra” przechodzić na dietę i powielać błędy w odchudzaniu, lepiej małymi krokami wprowadzać zmiany w odżywianiu i stosować elastyczne podejście. No dobrze, ale jak to zrobić? Czytaj dalej.

Jak wyjść z błędnego koła odchudzania i schudnąć trwale?

Aby zatrzymać błędne koło odchudzania i schudnąć trwale, trzeba wyrzucić te wszystkie diety „na chwilę” i wyszukiwanie kolejnych nowinek w internecie na temat tego, co najlepiej odchudza. Zamiast tego potrzebna jest znacząca zmiana życiowa. Najlepiej taka, która jest szyta na miarę. Dlaczego? Bo każdy jest inny, a nadmierne jedzenie to tylko wierzchołek góry lodowej.

Co może kryć się głębiej pod problemem podjadania czy nadmiernego jedzenia?

 • Brak wsparcia,
 • nuda,
 • trudne emocje,
 • choroba,
 • samotność,
 • stres,
 • za mało kalorii,
 • zmęczenie,
 • restrykcje i zakazy.

Chcesz wyjść z błędnego koła odchudzania? Porzuć mentalność dietetyczną!

Wiem, że być może teraz naprawdę mocno pragniesz jak najszybciej schudnąć i zmagasz się z wieloma trudnościami. Zrozum jednak, że żadna dieta nie doprowadzi Cię tam, gdzie chcesz. Aby mądrze i skutecznie podejść do tematu odchudzania i wprowadzić holistyczne podejście. Obejmuje ono sferę:

 • fizyczną (dostępny czas, obecny styl życia, nawyki i zwyczaje, problemy zdrowotne);
 • psychiczną (przekonania o jedzeniu i nie tylko, nastawienie, motywację, poczucie własnej sprawczości, radzenie sobie z emocjami, samoocenę, obraz ciała);
 • społeczną (relacje z innymi, asertywność, otoczenie, wsparcie).

Czy widząc teraz nieco lepiej, głębię ukrytą pod przysłowiowym czubkiem lodowej góry, nadal uważasz, że kolejny jadłospis czy modna dieta będą wystarczające?

co zamiast diety zasada 80 20

Co zamiast diety? Zasada 80/20

Stosuj zasadę 80/20, która pozwoli Ci bez wyrzutów sumienia i poczucia żalu sięgać po rzeczy, które lubisz (na przykład ulubione słodycze czy przekąski). W Twojej diecie jest miejsce na produkty przyjemnościowe, o ile podstawa (minimum 80% Twoich wyborów żywieniowych) zawiera produkty, które wspierają Twoje zdrowie, a Twój jadłospis jest urozmaicony (warzywa, owoce, nabiał, ryby, nasiona, dobre oleje itp.).

Jak widzisz, aby przerwać błędne koło odchudzania i nie popełniać więcej najczęstszych błędów w odchudzaniu, kluczem jest porzucenie mentalności dietetycznej. Nie potrzebujesz żadnej restrykcyjnej diety. To, czego Ci trzeba to zmiana nawyków żywieniowych. Nie tyjesz od pizzy, makaronu, chleba czy ziemniaków, tylko od nadmiaru kalorii. Nie daj się więc zwariować i postaw na zdrowe relacje z jedzeniem i elastyczne podejście dopasowane do tego, jakim człowiekiem jesteś i jak funkcjonujesz każdego dnia. Setki osób w moim gabinecie psychodietetycznym Szczęście od Kuchni, porzuciło już złe nawyki żywieniowe i dowiedziało się raz na zawsze jak odzyskać kontrolę nad jedzeniem. Przyszła pora na Ciebie. Umów się na konsultacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU