Jak schudnąć z ADHD? Czy dieta odchudzająca to dobry pomysł w ADHD?
Osoby z cechami ADHD częściej doświadczają nadwagi i otyłości. Poszukując metod na odchudzanie, podejmują się restrykcyjnych diet. Czy to dobry pomysł? Zacznijmy od początku, czyli od dopaminy…
ADHD a dopamina
Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, czyli substancją chemiczną uwalnianą przez komórki nerwowe do mózgu. Mózgi osób z ADHD są „chemicznie zaprogramowane” do poszukiwania większej ilości dopaminy. Spożywanie węglowodanów powoduje szybki wzrost poziomu dopaminy w mózgu, co wywołuje uczucie przyjemności. Dlatego tak trudno osobom z ADHD zapanować nad podjadaniem słodyczy. To oczywiście w dłuższym terminie prowadzi najczęściej do nadwagi i problemów zdrowotnych. I tu często osoby z ADHD sięgają po klasyczne, restrykcyjne diety odchudzające, często oparte na gotowych jadłospisach.
Klasyczna dieta odchudzająca w ADHD – dlaczego nie działa?
Odchudzanie w oparciu o restrykcyjne diety często kończy się efektem jo-jo i powrotem straconych kilogramów. Często zdarza się niestety, że osoby z ADHD z łatwością “wpadają” do różnych programów czy grup odchudzaniowych i na hiperfocusie potrafią zrzucić sporo kilogramów w 3 miesiące. W tym czasie wszystko kręci się wokół diety, codzienne ważenie, zdawanie relacji z rezultatów (i gratyfikacja z każdych utraconych 100g). To wszystko nakręca i podtrzymuje motywację. Do czasu, gdy następuje wypalenie, które często zbiega się w czasie z zastojem wagi. Przecież organizm nie lubi drastycznego odchudzania i najpewniej obniży metabolizm po to, aby nie dopuścić do drastycznej utraty tkanki tłuszczowej. I wtedy przy tym samym deficycie kalorycznym przestajemy chudnąć…
Osoby z ADHD często funkcjonują też w skrajnościach. Trudno im wprowadzać małe, ale konsekwentne zmiany. Doświadczają albo nadmiaru energii w trakcie hiperfocusu, albo totalnego spadku energii. A jak najłatwiej pozyskać dopaminę przy braku energii? Dokładnie! Smakowite jedzenie, często zamawiane z aplikacji z dowozem pod drzwi…
Być może znasz ten scenariusz? Może doświadczyłaś efektu jojo po diecie? To nie Twoja wina. Tak działają tego typu programy i restrykcyjne diety. Może nawet sama wpadłaś w hiperfocus i odchudzałaś się przy liczeniu kalorii z aplikacją typu Fitatu. I to też mogło skończyć się pewnego dnia tak, jak inne zajawki. Może miałaś wrażenie, że ktoś odłączył Cię od wtyczki, przekręcił jakiś magiczny guzik i wczoraj było 200% programu zdrowa dieta, a kolejnego dnia 0% mocy i jedzenie czegokolwiek, byle dużo i smacznie.
A może codziennie doświadczasz takiej huśtawki? W ciągu dnia masz dużo energii, koncentrujesz się na pracy, a potem wracasz do domu lub odchodzisz od komputera i jedyne, na co masz ochotę, to jeść dużo i smacznie.
Jak schudnąć z ADHD? Co zamiast restrykcyjnej diety?
Zamiast skupiać się na restrykcyjnych dietach, kobiety z ADHD powinny skupić się na wprowadzeniu trwałych zmian w diecie, które poprawią ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego. Zbilansowana, zrównoważona dieta i utrzymanie jej w dłuższej perspektywie to najlepsze, co możesz dla siebie zrobić. I tak, wiem, że to trudne:
- Z jednej strony rutyny dla osób z ADHD są tak strasznie nudne i mało atrakcyjne.
- Z drugiej strony rutyny to coś, czego osoba z ADHD najbardziej potrzebuje.
Głównym celem diety powinno być dostarczenie organizmowi składników odżywczych, które:
- wspierają funkcjonowanie mózgu,
- regulują poziom cukru we krwi i
- zmniejszają stany zapalne.
Najważniejsza zasada to REGULARNOŚĆ posiłków i DOBIAŁCZANIE. To zapewni ciągłą stymulację, wyeliminuje niedocukrzenia (hipoglikemię reaktywną) i pomoże zmniejszyć uczucie napięcia i niepokoju.
Druga kluczowa zasada to SMAKOWITOŚĆ. Twoje codzienne posiłki muszą być dla Ciebie smaczne, a jednocześnie odżywcze i proste w przygotowaniu.
Chodzi o to, aby zapewniać sobie porcję dopaminowej przyjemności przez Twoje zwykłe posiłki – pyszne zdrowe śniadanie, smakowity lunch, czy obłędną kolację.
Ponadto ważne jest, aby osoba z ADHD aktywnie i świadomie szukała dodatkowych źródeł dopaminy, aby oderwać się od mechanizmu zaspokajania przyjemności wyłącznie jedzeniem.
Tak, wiem, że niełatwo te zmiany wprowadzić. W kolejnym wpisie znajdziesz podsumowanie co warto wrzucić na talerz, a z czego zrezygnować. Podzielę się także najlepszymi strategiami, które są pomocne w stopniowym wprowadzaniu zmian.
Sprawdź też mój e-book „Odżywcze przepisy dla zabieganych”, który jest idealny dla osób z ADHD!
Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu, zapraszam do skorzystania z mojego wsparcia. Sprawdź konsultacje psychodietetyczne.
Ostatnie wpisy
Tagi
-
Pingback: ADHD u kobiet a otyłość. Dlaczego ADHD utrudnia odchudzanie?
-
Pingback: Najlepsza dieta w ADHD | Psychodietetyk | Agata Jasińska