Codzienne wybory mają znaczenie?
W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o tym, co najważniejsze. Mija dzień za dniem bez szczególnego celu albo stawiamy sobie zbyt wygórowane cele, których realizacja jest odległa w czasie i wydaje się, że czas szczęśliwego finału nigdy nie nadejdzie. Czy nie powinniśmy zatem skupić się na tym co TU i TERAZ? czy doceniamy to, co wartościowe dookoła nas? czy umiemy cieszyć się z drobnych rzeczy? Czy nakarmiliśmy swoje komórki i swój mózg wystarczająco dobrym paliwem?
Od czego zacząć?
To wszystko działa jak naczynia połączone – nasz styl życia, odżywiania się, aktywność fizyczna, samopoczucie, sposób myślenia i postrzegania świata. W teorii większość z nas wie, co powinniśmy robić, czego unikać i co jest szkodliwe. A praktyka? Wewnętrzny gremlin podszeptuje “nie mam czasu”, “od jutra zacznę”, “gdybym miała XYZ to byłabym szczęśliwa”, i tak dalej….
I tak oto trwamy w narzekaniu, czekamy na cud, który nadejdzie i odmieni nasze życie… ale gwarantuję, że nie nadejdzie. Jeśli my się nie zmienimy, to nie zmieni się nic wokół nas. Jak powiedział Albert Eistein
„Czystą głupotą jest robić ciągle to samo i oczekiwać innych rezultatów”.
Dlatego zacznij robić coś inaczej. Jeśli nie zmienisz nic, nic się nie zmieni. To jest naprawdę bardzo prosta zasad i im szybciej ją zaakceptujesz, tym szybciej ruszysz z działaniami.
Kierunek ma znaczenie
Zanim jednak zaczniesz działać i wspinać się po szczeblach życiowej drabiny, zastanów się czy oparta jest o właściwą ścianę. Zdarza się, że ktoś stawia wszystko na jedną kartę. Całe życie poświęca pracy, robi karierę. Ma nadzieję, że na wyższym stanowisku, z wyższymi zarobkami, osiągnie wreszcie upragniony sukces, który utożsamia ze szczęściem. W momencie, gdy osiąga swój cel, uświadamia sobie, że jednak nie o to chodziło. Dlatego warto co jakiś czas zastanowić się nad naszymi wartościami, celami, misją i wizją życiową.
Poświęć chwilę i odpowiedz sobie na pytania:
- dokąd zmierzasz?
- co chcesz osiągnąć za rok, dwa lata, pięć lat?
- jaką przyszłość sobie wyobrażasz dla siebie?
- co jest dla Ciebie w życiu ważne?
- czego Ci brakuje?
- które działania przybliżają Cię do realizacji Twoich celów życiowych?
- które działania Cię od nich oddalają?
Znasz odpowiedzi na powyższe pytania? Weź sprawy w swoje ręce i działaj. Może nie od razu na wszystkich frontach, najlepiej po trochu, krok po kroku. Określ małe cele, wdrażaj pojedynczo, realizuj jeden, dwa i przechodź do kolejnych. Ważne, abyś miała obrany kierunek oraz podejmowała działania, które Cię będą prowadzić krok po kroku w tę właśnie stronę. Pamiętaj, że każdy, najmniejszy krok, będzie Cię do tego celu zbliżał. Nawet jeśli Twoja droga to będą trzy kroki do przodu i jeden wstecz.
„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku” Jennifer Weiner
Skąd czerpać energię na realizację życiowych celów?
Od dawna pasjonuję się tematyką zależności między zdrowym odżywianiem, a samopoczuciem. Wiedzę w tym zakresie zdobywam samodzielnie oraz na kursach i szkoleniach z tematu dietetyki, psychosomatyki, chorób dietozależnych, związku jelit z naszym zdrowiem.
W pierwszej kolejności wiedzę sprawdziłam na sobie. Ustaliłam sobie dietę, codziennie przygotowywałam posiłki i w pojemnikach zabierałam ze sobą do pracy. Wdrożyłam w życie zasady zdrowego odżywiania i… odkryłam, że naprawdę da się jeść smacznie, zdrowo i przy tym chudnąć oraz tryskać energią. Sama schudłam 9 kg nie odczuwając głodu. Dzięki temu wróciłam do mojej wagi z czasów liceum i od 5 lat ją utrzymuję. Okazało się, że to nie jest takie trudne. Można łączyć wymagającą pracę w korporacji i zdrowy styl życia. Z tej pasji zrodziła się moja główna specjalizacja coachingowa. Wspieram moich podopiecznych w różnych obszarach ale wiem, jak ważne są podstawy i zasoby psychoenergetyczne na odpowiednim poziomie, aby mieć energię do działania. Dlatego często rozmawiamy i analizujemy styl życia, odżywianie, sen, odpoczynek, nawodnienie, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Dbanie o racjonalne, zbilansowane, odżywcze posiłki to broń w zasięgu naszej ręki, abyśmy mogli lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami.
Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych wskazówek, od czego zacząć.
- planuj z wyprzedzeniem
- systematycznie rób zakupy
- jeśli nie masz czasu rano, przygotuj posiłki wieczorem na następny dzień
- jedz regularnie i pamiętaj o nawodnieniu
- zaplanuj czas na zjedzenie posiłku
Dlaczego zdrowe odżywianie jest tak ważne?
Dbając o to, co masz na talerzu, masz pewność, że jesz zdrowo i smacznie – bez glutaminianu sodu, syropu glukozowo-fruktozowego i innych zbędnych E. Delektujesz się smakiem zdrowych posiłków, pełnych witamin i minerałów, Zjadasz i czujesz, jak Twój organizm dziękuje za solidną porcję odpowiedniego paliwa. Jak Twoja wątroba, trzustka i jelita są szczęśliwe, że mogą bez problemu trawić pokarm bez konieczności usuwania toksyn czy zbędnej chemii. A Ty masz dużo energii, zapału do pracy, poprawia się umiejętność koncentracji, ostrość umysłu.
Tak, tak – to nie przypadek… „jesteś tym co jesz” – to nie są tylko puste słowa… spróbuj wlać do swojego samochodu cokolwiek zamiast benzyny? daleko nie pojedziesz… tak samo jest z Tobą – jeśli chcesz długo cieszyć się zdrowiem, szczęściem i naturalną energią, odpowiednio skomponowane posiłki i przede wszystkim regularność jedzenie to podstawa.
Nie wierzysz? Spróbuj zadbać o swoją dietę przez 2 tygodnie i zobacz jak zmieni się Twoje samopoczucie i poziom energii.