fbpx

Oto najlepsza dieta odchudzająca

najlepsza dieta odchudzająca psychodietetyk

Oto najlepsza dieta odchudzająca

Która dieta jest najzdrowsza? Czym jest dieta OPSS? Aby twoje odchudzanie było skuteczne, musi być przede wszystkim dopasowane do ciebie i twojej sytuacji życiowej. Do upragnionych efektów doprowadzą cię małe kroki, a nie nagłe zrywy motywacji. Sprawdź jak dopasować dietę do siebie i jaka jest najlepsza dieta odchudzająca.

Która dieta odchudzająca jest najlepsza?

Najlepsza dieta to taka, która jest:

 • zbilansowana, czyli zawiera odpowiednie ilości wszystkich makroskładników (białek, tłuszczów, węglowodanów);
 • zróżnicowana – unikaj więc monotematycznych posiłków, aby nie narażać się na niedobór składników mineralnych oraz witamin;
 • dopasowana do ciebie, odpowiadająca twojemu stylowi życia;
 • oparta na posiłkach w stylu OPSS (czyli daniach odżywczych, prostych, smacznych, sycących);
 • oparta też na nawodnieniu organizmu.

Świat goni za szybkimi efektami i modnymi dietami cud. Zwykle jest chwilowy zryw motywacji, pierwsze efekty i euforia, a potem efekt jojo i powrót do punktu wyjścia. Stop! Naprawdę zrozum, że nie tędy droga.

A więc która dieta jest najskuteczniejsza? Taka, która nie będzie ci utrudniać i uprzykrzać codziennego funkcjonowania i znajdzie się w niej miejsce na wszystko, co lubisz. Jeśli w ten sposób dobierzesz sobie dietę, to masz dużą szansę, że stanie się ona dla ciebie sposobem odżywiania na całe życie. Bez stresu, bez błędnego koła odchudzania i frustracji.

jak dobrać odpowiednią dietę radzi psychodietetyk

Jak dobrać najlepszą dietę odchudzającą?

Dobrze dobrana dieta to taka, która będzie z tobą zgodna i zostanie z tobą do końca życia. W tym celu zadbaj o posiłki w stylu OPSS (odżywcze, proste, smaczne, sycące). Aby dobrać odpowiedni sposób odżywiania dla siebie, zastanów się najpierw czy wolisz jeść rzadziej większe posiłki, czy częściej mniejsze dania? Czy twój rytm dnia pozwala ci na jedzenie 5 posiłków dziennie? Zwróć uwagę, że przy niskim zapotrzebowaniu na kalorie w ciągu (np. 1500 kcal) po podziale dziennego spożycia na pięć posiłków kaloryczność jednego posiłku wychodzi bardzo niska. Ile więc posiłków powinnaś jeść? Jak Ci wygodniej – minimum trzy, a maksymalnie pięć. W miarę możliwości niech będą one o stałych porach.

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Aby jeść posiłki, nie przekąski.
 • Śniadanie nie jest najważniejszym posiłkiem dnia.
 • Lepiej ograniczać jedzenie wieczorem (na 2-3 godziny przed snem zjedz lekką kolację).
 • Zmiany wprowadzaj krok po kroku, pamiętaj o zasadzie 80/20. Więcej o tej zasadzie znajdziesz we wpisie: Jak wyjść z błędnego koła odchudzania.
 • Sprawdź, czy to, co czujesz, na pewno jest głodem. Jedz uważnie, a nie np. przed telewizorem. Wtedy możesz przegapić moment sytości.
 • Zwróć uwagę na białko i błonnik w swojej diecie.

Która dieta jest najzdrowsza?

Jeśli już chcesz podążać za konkretną dietą, to najlepsza i najlepiej przebadana jest dieta śródziemnomorska. To model żywienia, który ma działanie prozdrowotne i:

 • zapobiega chorobom cywilizacyjnym,
 • normalizuje poziom glukozy,
 • poprawia wrażliwość tkanek na działanie insuliny,
 • ma działanie przeciwzapalnie.

To wszystko sprawia, że jest jedną z najpopularniejszych diet na świecie. Zauważ, że to nie jest żadna „dieta cud”. To jest świetny plan żywieniowy, który możesz stosować codziennie. Dieta śródziemnomorska opiera się na prawidłowych nawykach żywieniowych.

Co konkretnie należy do tych nawyków?

 • Jedzenie dużych ilości warzyw, owoców i nasion roślin strączkowych,
 • spożywanie roślinnych źródeł tłuszczu: oliwy z oliwek oraz orzechów,
 • spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, ryb, owoców i fermentowanych produktów mlecznych,
 • picie dużych ilości wody i naparów ziołowych,
 • unikanie czerwonego mięsa, produktów przetworzonych, słodyczy i słodzonych napojów gazowanych.

A co z aktywnością fizyczną?

Ważny fakt: aby schudnąć, nie musisz chodzić codziennie na siłownię. W zupełności wystarczy ci spontaniczna aktywność fizyczna. (tzw. NEAT od ang. non-exercise activity thermogenesis) Są to czynności takie, jak chociażby sprzątanie, wchodzenie po schodach, zmywanie naczyń, prasowanie, gotowanie, praca w ogrodzie, spacer do sklepu czy zabawa z dziećmi.

najlepsza dieta odchudzająca to jedzenie intuicyjne psychodietetyk

Jak powinna wyglądać codzienna dieta?

Najlepsza codzienna dieta to dieta bez liczenia kalorii oparta na jedzeniu intuicyjnym. Jeśli jednak masz zaburzoną relację z jedzeniem, to nie żadna dieta, ale współpraca z psychodietetykiem powinna być pierwszym krokiem, który wykonasz. Gdy przepracujesz problem napadów objadania się czy jedzenia emocjonalnego, to będziesz dostarczać sobie w ciągu dnia mniej kalorii. Postawisz też na lepszą jakość jedzenia, a to najczęściej w zupełności wystarczy, aby chudnąć i stopniowo wprowadzać sobie zdrowsze nawyki. Bez żadnej konkretnej diety.

Dla zabieganych przygotowałam e-book z przepisami na odżywcze posiłki. Znajdziesz tam aż 44 pomysły na turbo szybkie posiłki i praktyczne wskazówki, jak przygotować każdy z nich.

Czujesz, że potrzebujesz wsparcia w procesie planowania zmiany i budowania zdrowych nawyków? Zapraszam cię na mój kurs online Odchudzanie od kuchni. Przygotowałam go z myślą o wszystkich, którzy mają już serdecznie dosyć cudownych diet i sprzecznych porad, które obiecują szybkie efekty. W czasie mojego kursu dowiesz się też szerzej m.in. o tym, jak komponować posiłki w stylu OPSS (Odżywce, Proste, Smaczne, Sycące), a także krok po kroku zmienić swoje nawyki i schudnąć na dobre, bez efektu jojo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU