fbpx

Nawodnienie – jak o tym pamiętać?

Woda – powinna być podstawowym sposobem na nawodnienie naszego organizmu. Pewnie wiecie, że trzeba pić dużo (ok 1,5 – 2 litry na dobę), najlepiej właśnie wodę. Powinniśmy pić przez cały dzień, małymi łykami. Tylko jak o tym pamiętać?

Nie chodzi tu przecież o to, aby wypić litr wody na koniec dnia, aby “wyrobić normę”, bo właśnie przypomniałaś sobie, że nie wypiłaś dzisiejszego limitu.

Jak zadbać o nawyk

Pragnienie oznacza, że już jesteś odwodniona w pewnym stopniu. Dlatego ważne jest systematyczne uzupełnianie płynów przez cały dzień, zanim jeszcze odczuwamy pragnienie. Tylko jak to zrobić, jak ciągle o tym zapominamy? W pracy zajmujesz się ważnym raportem, pochłaniają Cię różne zadania / spotkania – czas ucieka, a Ty zapominasz o nawadnianiu organizmu. Na koniec dnia uświadamiasz sobie, że wypiłaś tylko filiżankę kawy rano… nie najlepiej dla Twojego organizmu, który i tak jest mocno esploatoway. To tak, jakbyś oczekiwała, że samochód będzie jeździł bez uzupełnienia oleju. Przez pewien czas będzie jechał z niskim poziomem oleju ale w pewnym momencie odmówi posłuszeństwa i czeka Cię naprawa zatartego silnika.

Co możesz zrobić aby wypracować w sobie nawyk picia wody? 

  • postaw butelkę wody przy łóżku na noc. Rano otwierasz oczy i już możesz się napić kilka łyków. Butelkę możesz też zabrać do łazienki i przy porannej toalecie znów trochę się napić. Będzie to miało równie bardzo dobry wpływ na Twój układ trawienny, który szybciej się obudzi
  • jeśli dużo poruszasz się po mieście, butelka wody w torebce jest obowiązkowa
  • w pracy musisz mieć przy sobie wodę. Jeśli dużo się przemieszczasz może to być butelka, którą na przykład zabierzesz na spotkanie
  • jeśli pracujesz za biurkiem, kup sobie duży dzbanek i napełnij go rano wodą. W trakcie dnia pracy uzupełniaj kubek wodą i popijaj. Dodatkowa korzyść – na koniec dnia będziesz widziała ile wody ubyło, a więc ile wypiłaś
  • staraj się wypracować nawyk nalewania wody z dzbanka do kubka i popijania. Np. otwierasz email i w trakcie czytania sięgasz po kubek z wodą.
  • jeśli mimo wszystko nie pamiętasz o piciu wody, warto wspomóc się narzędziami, które ułatwią wypracowanie takiego nawyku. Możesz na przykład zainstalować aplikację w telefonie, która przypomina o piciu wody albo ustawić przypomnienia w telefonie / outlooku o określonych portach

Mam nadzieję, że uda Ci się znaleźć takie działania, które pozwolą Ci na wdrożenie nawyku picia wody. Twój organizm Ci za to podziękuję. Zapewniam, że będziesz zdecydowanie lepiej się czuć na koniec dnia.

Comments
Comments are closed.

Enquire now

Give us a call or fill in the form below and we will contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.
MENU